OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Malowanie na szkle wcale nie takie trudne

Malowanie na szkle wydaje się bardzo skomplikowane jednak wystarczy odrobina precyzji, dobre farby do szkła oraz pomysł na ciekawy wzór aby ozdobić szybę, wazon, szklankę i inne przedmioty ze szkła lub stworzyć przepiękny witraż. Malując na szkle możemy zatrzymać piękne letni lub zimowe wzory i cieszyć się nimi przez cały rok. Malowanie szkła farbami to właściwie malowanie przenikającego przez nie światła.

Korzystając z tradycyjnych metod malowania szkła na zimno najlepiej wybrać farby do szkła na bazie rozpuszczalnika, które zapewnią dużą odporność na działanie światła i są odporne nawet na skrajne wahania temperatury, zapewniając idealną twardość. Dostępne na rynku farby do szkła umożliwiają także malowanie innych materiałów np luster.

 

Jak malować szkło – krótki poradnik

  1. Oczyść malowany przedmiot. Wyczyść go z brudu, ale przede wszystkim odtłuść specjalnym preparatem odtłuszczającym.
  2. Za pomocą markera namaluj na szkle wzór, który później będziesz kolorować. Jeśli nie masz jeszcze wprawy w malowaniu farbami do szkła, wybierz duże wzory, które nie wymagają precyzji.
  3. Poczekaj aż marker dokładnie wyschnie, aby nie zmieszał się z farbą do szkła.
  4. Pokoloruj wzór, pamiętaj aby rozpocząć od jasnych barw. Bądź precyzyjny, nie wyjeżdżaj za wcześniej namalowany kontur. Użycie cienkiego pędzelka pozwoli Ci być bardziej precyzyjny.
  5. Nakładaj kolejne kolory dopiero jak wyschną poprzednie, aby nie zmieszać kolorów.
  6. Aby uzyskać intensywne, nasycone barwy, na wyschniętą warstwę farby nałóż kolejną.
  7. Odłóż pomalowane szkło na dobę do wyschnięcia. Na drugi dzień wstaw je na około 40 minut do nienagrzanego ustawionego na około 160 stopni piekarnika.